«Зелений дім» - один із успішних прикладів соціальних підприємств в Україні. Проте варто розповісти як все починалось, як ми прийшли до ідеї соціального підприємництва. Зелений дімЗелений дім

 У 2003 році створено дорадчий центр «Терра Деі», метою якого було впровадження голландського досвіду у сільськогосподарську сферу Закарпаття. Експерти з Голландії навчали наших спеціалістів методів підвищення продуктивності невеликих земельних ділянок. Але проект закінчувався у 2007 році, що свідчило про можливе закриття нашого центру. На той період існувала лише одна можливість продовжити нашу діяльність – допомагати малозабезпеченим сім’ям, навчаючи їх самостійно отримувати прибуток. Таким чином у мене з’явилася ідея, щодо надання таким сім’ям теплиць для вирощування троянд. Саме з невеличкої теплиці для троянд, а не з професійної голландської теплиці з обігрівом, розпочався проект «Зелений дім», що спершу мав назву «Проект троянд». Оскільки, я не маю агрономічної освіти, мені було дуже складно зорієнтуватися в обладнанні та вирощуванні квітів. Необхідно було залучити спеціалістів цієї сфери, проте вони відмовилися надавати відповідні послуги. Таким чином центр «Терра Деі» вирішив перепрофілювати теплиці із вирощування троянд - на ранні овочі. Одним із пріоритетів вирощування саме ранніх овочів є те, що за ними покупці самостійно приїжджають у село, на противагу - квіти необхідно збувати власноруч. Досить важливим у перепрофілюванні теплиць на ранні овочі стало відкриття поблизу овочево-консервного заводу, який скуповував у сімей продукцію. Саме з того часу проект змінив свою назву на «Зелений дім».

Основною концепцією нашого соціального підприємства є надання малозабезпеченим сім’ям теплиць із вимогою повернення їх вартості через певний період часу. Таким чином ми підвищуємо мотивацію сімей до більшої продуктивності та відповідальності за отриману допомогу. Наш девіз це: «Не проси, а заробляй!» Даний підхід пояснюється тим, що подаровані теплиці можуть бути перепродані та відповідно сім’я не зможе підвищувати свій дохід, постійним прибутком від проданих овочів. З власного, не зовсім позитивного досвіду ми зробили висновки, що подароване не так ціниться, як те, за що сім’я повинна повернути кошти. Виходячи з цього ми розробили механізм повернення коштів за теплицю невеликим частинами протягом трьох років. Договір, який сім’я підписує із нашою організацією є певним способом мотивації до отримання прибутку із теплиці та хорошим методом дисципліни. Проте ми допомагаємо сім’ї на всіх етапах: починаючи від конструювання та вирощування, закінчуючи збутом продукції. Таким чином, ми прагнемо змінити психологічні установки малозабезпечених сімей Закарпаття та активізувати їхні трудові ресурси.

Багато вже зроблено, а тому можна говорити про певні результати нашої діяльності. Варто зазначити те, що голландський фонд «Dorcas» погодився профінансувати наш проект, адже він має соціальну спрямованість. Також важливим є те, що для регулювання діяльності організації в Доброні створено кооператив, що став майданчиком для продуктивної комунікації між сім’ями, що вирощують овочі. За останні 5 років ми встановили 70 теплиць, забезпечивши 105 робочих місць. Але найважливіше досягнення цього проекту це те, що усі 70 сімей, які вирощують овочі у теплицях, стали великою дружньою родиною. Вони діляться між собою досвідом та допомагають один одному.
«Зелений дім» - це не просто соціальне підприємство, а велика родина, що об’єднує Закарпаття.
Автор: Олександр Омельченко