Енергоефективний будинок - дім, основною особливістю якого є мале енергоспоживання і майжеповна енергонезалежність. Енергоефективний будинокЕнергоефективний будинок

Пасивний будинок  (англ. passive house) або нульовий будинок - енергоефективна будівля, що відповідає найвищим стандартам енергозбереження. При цьому тепловтратам запобігають завдяки конструктивним особливостям будівлі, в яких використовуються сучасні енергозберігаючі технології та високоефективні теплоізоляційні матеріали.

Чи енергоефективний у вас будинок? Це можна визначити здійснивши не складні розрахунки. Суть полягає у визначенні сумарної кількості спожитої енергії на квадратний метр площі за рік. Науковці вже давно порахували яким має бути енергоспоживання середнього за ефективністю будинку, навіть в Україні є розроблені відповіді будівельні норми, але стосуються вони лише новобудов. Нижче наведена інформація про розподіл класів енергоефективності бюджетних споруд та приватних будинків.

Для оцінки споруди існують різні шкали розподілу за класом енергоефективності. Це подібне до енергоефективності електроприладів. Найбільш поширеною є шкала, розроблена у Данії. Зрозуміло, що, наприклад, дитячий садок має споживати більше, ніж адміністративні споруди. Тому і була розроблена така шкала для різних типів будівель. Тут наведений дещо спрощений розрахунок класу енергоефективності різних громадських приміщень, але навіть такий розрахунок дозволить адекватно порівнювати різні будівлі. Для визначення класів енергоефективності споруд використовуються наступні дані: споживання палива (дрова, газ, вугілля тощо), споживання теплової енергії (при центральному опаленні ), площа будівлі, споживання електричної енергії.

 Природний газ

7960 ккал/кг

 Дизельне паливо

 10000 ккал/кг

 Дрова (вологість 20%) 

 3268 ккал/кг

 Мазут

 9700 ккал/кг

 Торфокрихта

 2508 ккал/кг

 Торфобрикет

 4650 ккал/кг

 Антрацит

 7000 ккал/кг

 Вугілля кам’яне

 5000-7200 ккал/кг

 Пелети 

 4300 ккал/кг

Порядок розрахунку

Зазвичай, приватним будинком чи громадською спорудою споживаються різні види енергії. Найчастіше це різноманітні паливні ресурси (газ, бензин, дрова, торф, вугілля тощо) і електроенергія. Паливні ресурси майже завжди витрачаються для опалення чи підігріву води, а електроенергія –  на освітлення та роботу побутових приладів. Відповідно, потрібно перевести усі види енергії у однакові одиниці виміру. В даному випадку це кВт-год.

У залежності від типу опалення (індивідуальне чи центральне) розрахунок ведеться за різними формулами.

У випадку індивідуального опалення:
EN=(N*k)/859,8;
де: ЕN – енергія від спалювання різних видів палива при автономному опаленні, кВт-год/рік;

N – річне споживання палива у натуральних показниках( тонн вугілля, м3 тощо).

k – питома теплота згоряння конкретного виду палива (наведена в таблиці вище праворуч);

859,8 – кількість кілокалорій еквівалентна 1 кВт-год, тобто це коефіцієнт для перетворення кілокалорій у розмірність кВт-год. 

У випадку централізованого опалення:
EQ=Q*1000000/859,8
де: EQ – річне споживання теплової енергії, кВт-год; 
Q  –  річне споживання теплової енергії, Гкал.
 

Тепер потрібно додати отримані значення енергоспоживання, не забувши включити до них електричну енергію (покази лічильника за рік)  і розділити на площу будинку:
E=(EN+EQ+EE)/S
де: E – річне питоме енергоспоживання на об'єкті, кВт-год/м2;

ЕЕ – сукупне річне споживання електричної енергії об'єктом, кВт-год;
S – площа об'єкта, м2.

 

Шкала, за якою можна визначити клас енергоефективності, наведена нижче.

Річне питоме
енергоспоживання
кВт.год/м2, за категоріями

A

 B  C  D  E  F  G

 Приватні будинки

До 50

51-90 

91-150 

151-230 

231-330 

331-450 

більше 450 

 Школи, адмін. споруди

 До 75

 75-140  

140-205

205-270

270-335 

335-400 

більше 400 

 Соціально-культурні споруди

 До 75

75-160

160-245

245-330

330-415

 415-500

більше 500 

 Дитячі садочки

 До 75

75-145

145-215

215-285

285-355

 355-425

більше 425 

 Лікарні

 До 150

 150-225

225-300 

300-375 

375-450 

450-525

більше 525 

Переваги пасивного будинку

Економічність: не потрібно витрачатись на підключення до центральних мереж опалення і газу, а витрати електричної енергії на опалення пасивних будинків в 7-12 разів менші, ніж в побудованих за традиційною технологією цегляних будинках.

Енергобезпечність, що пов'язано з відсутністю в пасивних будинках мереж газу та теплоцентралей. Потрібна лише вода і електроенергія в розмірі 10 кВт на будинок чи квартиру.
Енергонезалежність: в пасивних будинках наявні масивні несучі стіни, плити підлоги першого поверху і перекриття між поверхами, що сприяє кращій акумуляції тепла і децентралізації енергозбереження.
Екологічність: в будинках, побудованих по даній технології, застосовуються сучасні будівельні матеріали і конструкції, а також новітнє інженерне обладнання. В пасивних будинках циркулює чисте і тепле свіже повітря, стіни і підлога постійно залишаються теплими.

Основні особливості пасивних будинків.

Вентиляція. У звичайних будинках вентиляція здійснюється за рахунок природного руху повітря, який зазвичай проникає в приміщення через спеціальні пази у вікнах і видаляється пасивними вентиляційними системами, розташованими в кухнях і санвузлах. У пасивних будинках використовується складніша система: замість вікон з відкритими пазами використовуються звукоізолюючі герметичні склопакети, а припливно-витяжна вентиляція приміщень здійснюється централізовано через установку рекуперації тепла.  В теплообміннику нагріте повітря віддає тепло холодному повітрю. Суть рекуперації полягає в нагрівання свіжого повітря за рахунок того повітря, яке відводиться з приміщення. Припустимо, в приміщенні температура повітря 22 і якщо ви просто відчиняєте вікно то втрачаєте багато теплого повітря, а натомість отримуєте холодне (взимку). Якщо ж використовувати рекуператор, то вентильоване повітря віддасть частину свого тепла і нагріє вхідне повітря мінімум до 10, що вже підвищить комфорт і зменшить потребу в обігрів.  Комфортна вентиляція з рекуперацією тепла, по-перше, зумовлює високу якість повітря в приміщеннях, а по-друге, сприяє економії енергії. У пасивному будинку щонайменше 75% теплоти повітря, що відводиться, передається через теплообмінник свіжому повітрю. 

Пасивний будинокПасивний будинок

 Додаткового підвищення енергоефективності можна домогтися, якщо повітря виходить з дому і надходить у нього через підземний повітропровід, забезпечений теплообмінником. Взимку холодне повітря входить в повітропровід, нагріваючись там за рахунок тепла землі, і потім надходить в рекуператор. У рекуператорі відпрацьований домашнє повітря нагріває надійшов свіже і викидається на вулицю. Нагрітий свіже повітря, що надходить в будинок, має в результаті температуру близько 17 °C.

Використання відновних джерел енергії. Нагрівання води для побутових потреб частково за допомогою сонячних колекторів або теплових насосів. Орієнтовані на південь пасивні будинки є водночас «сонячними» будинками. Встановлення вікон із спеціальним покриттям, яке максимізує проникнення сонячного тепла в приміщення взимку та зменшує сонячну спеку влітку.

Енергоефективні побутові прилади: холодильник, плита, морозильна камера, світильники та пральна машина як ефективні енергозберігаючі прилади є невід'ємними складовими пасивного будинку.

Ефективне утеплення. Зовнішня ізоляція будинку з товщиною ізоляційного шару від 25 до 40 см та вікна із двокамерними теплоізоляційними склопакетами сприяють тому, щоб тепло залишалося в будинку. Технологія пасивного будинку передбачає ефективну теплоізоляцію всіх огороджувальних поверхонь - не тільки стін, але і підлоги, стелі, горища, підвалу і фундаменту. У пасивному будинку формується кілька шарів теплоізоляції - внутрішня і зовнішня. Це дозволяє одночасно не випускати тепло з будинку і не впускати холод всередину нього. Також проводиться усунення теплових містків в огороджувальних конструкціях. У результаті в пасивних будинках тепловтрати через огороджувальні поверхні не перевищують 15 кВт  год з 1 м² опалювальної площі на рік - практично в 20 разів нижче, ніж у звичайних будинках.

Профіль вікна пасивного будинку зобов'язаний відповідати теплотехнічним стандартам. Саме вікно, зазвичай, трьохкамерне, а  камери між склом заповнені інертним газом. Вікна в пасивному будинку, найчастіше, встановлюються глухі, а вентиляція забезпечуються іншими шляхами. За таких умов поряд з вікнами дуже комфортно. Біля вікон немає ні “холодного випромінювання” ні неприємних протягів на рівні підлоги.

 Звісно, майже неможливо вже збудований будинок перетворити на пасивний, але все одно можна значно зменшити втрати тепла. З кожним роком це стає дедалі актуальніше, зважаючи на швидке зростання цін на пальне.

 Термальний комфорт людини залежить від чотирьох факторів: температури повітря, температури стін, повітряних потоків (протяги) та вологості повітря. Іноді існує різниця між дійсною температурою в приміщенні і нашими відчуттями теплоти. Грубо кажучи, ми відчуваємо середнє між температурою повітря і температурою стін. Відповідно, що б почуватись комфортно у кімнаті з холодним стінами, повітря в ній потрібно дужче нагріти, що б компенсувати холод, який іде від стін.

 Основні параметри утеплювальних матеріалів:

 1. Теплопровідність (λ) –  характеризує здатність матеріалу проводити тепло, чим менше значення λ, тим кращими ізоляційними властивостями володіє матеріал. Одиниці виміру – Вт/(м•К).  (К-кельвін, ОС= К-273,5)

2. Опір теплопередачі (R) – характеризує стійкість матеріалу до передачі тепла, чим більше значення R тим вищий опір. Чисельно дорівнює відношенню: товщина матеріалу / λ. Одиниці виміру  м2•К/Вт.

3. Коефіцієнт теплопередачі (U) – ключовий параметр ізоляційних матеріалів та огороджувальних конструкцій. U=1/R. Чим він нижчий тим кращими є експлуатаційні якості стіни, утеплювача, вікна. Ще в СССР були розроблені будівельні нормативи, які встановлювали граничні значення цих коефіцієнтів для усіх конструкційних елементів будівлі. Вимірюється у Вт/м2•К.

4. Вологостійкість визначається сукупністю різних параметрів і, зазвичай, виділяють високу, середню та низьку вологостійкість. Важливий параметр у випадку утворення конденсату.

5. Термальна маса (інертність). Характеризує здатність матеріалу накопичувати тепло. Кількість тепла, яке може накопичити матеріал, на пряму залежить від його щільності. Наприклад високу термальну масу мають залізобетонні плити, суцільні бетонні блоки; низьку термальну масу має більшість утеплювальних матеріалів: скловата, пінополістирол, солома тощо. Взимку сонце крізь скло потрапляє в дім і нагріває стіни, а якісна ізоляція і закриті вікна утримують тепло всередині. Влітку ж товсті стіни поглинатимуть надмірне сонячне тепло що б не було надто спекотно.

 Тому враховуючи все вищесказане, надіємось, що жителі міста при будівництві власних осель будуть притримуватись новітніх енергозберігаючих технологій, що дасть можливість скоротити їх витрати на утримання будинку до мінімуму та зробити нашу країну енергетично незалежною.